10 ports switch 7 x 10/100 RJ45 + 3 x SFP/RJ45, DIN, Managed, 10-60VDC

7 x 10/100Mbit RJ45 Managed switch
3 x 10/100/1000 RJ45 og 100/1000Mbit SFP
Multiple Super Ring (Rapid Super Ring, Dual Homing, MultiRing, TrunkRing) for network redundancy
Advanced management by 256 VLAN, Private VLAN, QinQ, GVRP, QoS, IGMP Snooping, Port Trunking, Port Mirroring
Understøtters Modbus TCP/IP
Event på E-mail, SNMP trap, Syslog, Digital Input og Relay Output
Dual 10.5-60VDC spændingsforsyning
IP31 aluminum kabinet
-25~70°C driftstemperatur

Model ESW10R-D

DKK 5.767,00 ekskl. moms

Description

7 x 10/100 Mbit porte med RJ45-stik og automatisk detektering af lige/krydset kabel.

3 x kombinerede 10/100/1000 Mbit porte til enten RJ45 eller SFP. Bruges til ringforbindelsen og til SFP-lysledermoduler med multimode eller singlemode fiberstik (medfølger ikke).

Switchen opdager selv om portene bruges som RJ45 eller SFP

Redundant Super Ring-teknologi sikrer omdirigering af netværkstrafikken i løbet af maks. 5 ms, hvis en forbindelse fejler

Managed switch med central administration via web-interface. Hver ports status kan vises på en web-side og alarmer kan sendes som email, relæreaktion, SNMP trap eller til Syslog

”Dual Homing II” sikrer RSTP og RSR på samme tid (flere redundante ringe på samme netværk)

Specification

Driftstemperatur-10 til +70° C
LEDIndikation af on/off, link og aktivitet med lysdioder
WatchdogOvervåger driften og resetter automatisk hvis enheden ”fryser”
Digitale indgange2 digitale indgange (lav: 0 ~ 10 VDC, høj: 11 ~ 30 VDC)
IP-TæthedIP31
UnderstøtterUnderstøtter QoS (Quality of Service), hvor bestemte typer netværkstrafik kan prioriteres højere end andre typer (f.eks. ved maskinstyring eller IP-telefoni). Desuden understøttes VLAN med op til 64 grupper
StrømforsyningRedundant indgang til strømforsyning; 2 x terminalblok til 12 ~ 48 VDC eller -12 ~ -48 VDC med polaritetsbeskyttelse. Bruger maks. 11,5 watt
MedfølgerLeveres med DIN skinnebeslag, vægbeslag, manual på CD og quickguide
Relæudgange2 relæudgange til alarmering ved netværks- eller strømforsyningsfejl