18 ports switch 16 x 10/100 RJ45 + 2 x SFP/RJ45 Gigabit, Managed, 12-48VDC

16 x 10/100Mbit RJ45 Managed switch
2 x 1000Mbit SFP eller 10/100/1000 RJ45
Non-Blocking Switching Performance
Op til 9KB Jumbo Frame
Multiple Super Ring pattern - op til 9 Rapid Super Rings
IGMP Snooping, GMRP Rate Control for multicast message management
Modbus TCP protokol for monitering
SNMP V1/V2c/V3, RMON for remote management
Dual 24V (12-48V) DC power inputs
IP31 aluminum kabinet
-25~70°C driftstemperatur

Model ESW18R-D

DKK 6.955,00 ekskl. moms

Description

16 x 10/100 Mbit porte med RJ45-stik og automatisk detektering af lige/krydset kabel.

2 x kombinerede 10/100/1000 Mbit porte til enten RJ45 eller SFP. 

Bruges til ringforbindelsen og til SFP-lysledermoduler med multimode eller singlemode fiberstik (medfølger ikke).

Switchen opdager selv om portene bruges som RJ45 eller SFP

Redundant Super Ring-teknologi sikrer omdirigering af netværkstrafikken i løbet af maks. 5 ms, hvis en forbindelse fejler

Managed switch med central administration via web-interface. Hver ports status kan vises på en web-side og alarmer kan sendes som email, relæreaktion, SNMP trap eller til Syslog

”Dual Homing II” sikrer RSTP og RSR på samme tid (flere redundante ringe på samme netværk)

Specification

Driftstemperatur-10 til +70° C
LEDIndikation af on/off, link og aktivitet med lysdioder
WatchdogOvervåger driften og resetter automatisk hvis enheden ”fryser”
Digitale indgange2 digitale indgange (lav: 0 ~ 10 VDC, høj: 11 ~ 30 VDC)
IP-TæthedIP31
UnderstøtterUnderstøtter QoS (Quality of Service), hvor bestemte typer netværkstrafik kan prioriteres højere end andre typer (f.eks. ved maskinstyring eller IP-telefoni). Desuden understøttes VLAN med op til 64 grupper
StrømforsyningRedundant indgang til strømforsyning; 2 x terminalblok til 12 ~ 48 VDC eller -12 ~ -48 VDC med polaritetsbeskyttelse. Bruger maks. 11,5 watt
Relæudgange2 relæudgange til alarmering ved netværks- eller strømforsyningsfejl