RJ45 og Fiber

Her finder du et udvalg af vores netværksswitche med fibertilslutning. Netværksswitch med både RJ45 og dedikeret fiberport. De fleste switche i dag er med SFP slot til fiber-transceiver modul. De kan være managed eller ikke-managed. Egnede til industri og kontormiljø. Finder du ikke den switch som passer til din opgave, så kontakt vores salgs team. 

Fiber switch ⇒ Kæmpe udvalg af fiber switche fra DANBIT

RJ45 og Fiber

Der er 43 varer.

Viser 1-20 af 43 element(er)

Aktive filtre

2 kanals Fiber Optisk...

2 kanals Fiber Optisk Bypass switch, op til 100Gbps, LC Single Mode, under 8mS skiftetid, 9 - 48VDC, 24VAC, -40 - +75°C

2-kanals duplex eller 4-kanals simplex fiber optisk bypass omskifter
Fiberhastigheder 100 Gbps/40 Gbps/10 Gbps/1 Gbps/100 Mbps
Single Mode med LC-stik
Optisk Bypass fall back omskifter
Swiche-tid <8ms
1dB Insertion loss (gennemgangstab)
Meget stor pålidelighed på kritiske netværkslink
IP30 tæt metalhus
Forsyningsspænding 9 ~ 48VDC eller 24VAC, 0,6Watt
DIN-skinne og vægmontering
Relæudgang for advarsel om strømafbrydelse
Driftstemperatur: -40 til +75°C
Industri-grade design
Mål: 135 x 87 x 32 mm

Pris 3.049,00  DKK
Varenummer FIBER-BYPASS-LCS
På vej ind  
  • 2 kanals Fiber Optisk...

    2 kanals Fiber Optisk Bypass switch, op til 100Gbps, LC Multi Mode, under 8mS skiftetid, 9 - 48VDC, 24VAC, -40 - +75°C

    2-kanals duplex eller 4-kanals simplex fiber optisk bypass omskifter
    Fiberhastigheder 100 Gbps/40 Gbps/10 Gbps/1 Gbps/100 Mbps
    Multi Mode med LC-stik
    Optisk Bypass fall back omskifter
    Swiche-tid <8ms
    1dB Insertion loss (gennemgangstab)
    Meget stor pålidelighed på kritiske netværkslink
    IP30 tæt metalhus
    Forsyningsspænding 9 ~ 48VDC eller 24VAC, 0,6Watt
    DIN-skinne og vægmontering
    Relæudgang for advarsel om strømafbrydelse
    Driftstemperatur: -40 til +75°C
    Industri-grade design
    Mål: 135 x 87 x 32 mm

    Pris 3.049,00  DKK
    Varenummer FIBER-BYPASS-LCM
    På vej ind  
  • 2 kanals Fiber Optisk...

    2 kanals Fiber Optisk Bypass switch, op til 100Gbps, SC Single Mode, under 8mS skiftetid, 9 - 48VDC, 24VAC, -40 - +75°C

    2-kanals duplex eller 4-kanals simplex fiber optisk bypass omskifter
    Fiberhastigheder 100 Gbps/40 Gbps/10 Gbps/1 Gbps/100 Mbps
    Single Mode med SC-stik
    Optisk Bypass fall back omskifter
    Swiche-tid under 8ms
    1dB Insertion loss (gennemgangstab)
    Meget stor pålidelighed på kritiske netværkslink
    IP30 tæt metalhus
    Forsyningsspænding 9 ~ 48VDC eller 24VAC, 0,6Watt
    DIN-skinne og vægmontering
    Relæudgang for advarsel om strømafbrydelse
    Driftstemperatur: -40 til +75°C
    Industri-grade design
    Mål: 135 x 87 x 32 mm

    Pris 3.049,00  DKK
    Varenummer FIBER-BYPASS-SCS
    På vej ind  
  • 2 kanals Fiber Optisk...

    2 kanals Fiber Optisk Bypass switch, op til 100Gbps, SC Multi Mode, under 8mS skiftetid, 9 - 48VDC, 24VAC, -40 - +75°C

    2-kanals duplex eller 4-kanals simplex fiber optisk bypass omskifter
    Fiberhastigheder 100 Gbps/40 Gbps/10 Gbps/1 Gbps/100 Mbps
    Multi Mode med SC-stik
    Optisk Bypass fall back omskifter
    Swiche-tid under 8ms
    1dB Insertion loss (gennemgangstab)
    Meget stor pålidelighed på kritiske netværkslink
    IP30 tæt metalhus
    Forsyningsspænding 9 ~ 48VDC eller 24VAC, 0,6Watt
    DIN-skinne og vægmontering
    Relæudgang for advarsel om strømafbrydelse
    Driftstemperatur: -40 til +75°C
    Industri-grade design
    Mål: 135 x 87 x 32 mm

    Pris 3.049,00  DKK
    Varenummer FIBER-BYPASS-SCM
    På vej ind  
  • 8 Ports RJ45 10/100Mbps + 2...

    8 Ports RJ45 10/100Mbps + 2 x 1Gbit SFP port, PoE, LAN, 52V DC

    1 x 1Gbit SFP port, combo med RJ45 1Gbit.
    1 x 1Gbit SFP port, Uplink med RJ45 1 Gbit.
    8 x RJ 45 PoE
    2 x SFP
    1 x Combo eller uplink til RJ45
    <6W per PoE
    Ethernet standard: IEEE802.2, IEEE 802.3u, IEEE802.3af, IEEE802.3at
    Strømforsyning: DC48V - 52V

    Pris 760,00  DKK
    Varenummer ESW8-POE-COMBO
    Fysisk på lager  
  • Managed Switch, 8 porte...

    Managed Switch, 8 porte 10/100/1000Mbit RJ45, PoE + 2 porte 100/1000Mbit SFP

    8 x 10/100/1000BASE-T RJ45 Auto-MDI/MDIX Porte
    2 x 1000BASE-SX/LX/BX SFP interface
    8 POE injektor porte med 802.3ay/af
    PoE standard 802.3at
    60GB non-blocking
    32Mbits Data buffer
    IEEE 802.3X pause frame for duplex
    IP30 aluminium
    Din rail kit og væg montering
    Alarm relæ 1A, 24V DC
    2 x Digital output (DI)
    2 x Digital output (DO) 24v DC, 100mA max
    Dimensioner: 72 x 107 x 152mm
    Vægt: 1684g 
    Forsyning: 48-56 V DC

    Pris 6.284,00  DKK
    Varenummer ESW8G-M-SFP4P
    Fysisk på lager  
  • 24 ports industriswitch med 4 port 10G SFP og L2/L4

    24 ports Managed switch 24 x 100/1000Mbit SFP slot + 4 x 10/100/1000Mbit/10Gbit SFP Combo. -10 - +60°C, 36 - 60VDC

    Managed Industriel fiber switch til netværk back-bone
    24 ports Managed switch
    4 x 10Gbit / 1 Gbit / 10/100/1000Mbit RJ45
    20 x 100/1000Mbit SFP
    Cyber Security
    IGMP Snooping
    ERPS Fast recovery Ring, redundant
    1588 Time Protocol til tids-synkron mellem switche
    Mål: 440 x 200 x 45 mm (1U)
    Temperatur: -10 - +60°C ved AC forsyning
    Temperatur: -40 - +75°C ved DC forsyning
    Forsyningsspænding: 100 - 240VAC
    Forsyningsspænding: 36 - 60VDC 1.2A

    Pris 7.247,00  DKK
    Varenummer ESW24SFP4-10G
    På vej ind  
  • IGS-5225-4T2S, Industrial L2+ 4-Port 10/100/1000T + 2-Port 100/1000X SFP Managed Switch

    4 ports 10/100/1000Mbit RJ45 + 2 ports 100/1000Mbit SFP slot, Managed switch, 12 - 48VDC og 24VAC

    Fast Ring, Redundant Ring for kritisk netværk
    IEEE 1588 Time Protocol, supporterer MEF service og synkront Ethernet
    Supporterer MODBUS TCP protocol
    Supporterer IGMP Snooping
    4 x 10/100/1000Mbps RJ45 porte
    2 x 100/1000Mbit SFP porte
    12 - 48VDC, redundant input
    24VAC forsyningsspænding er også mulig
    IP30 metalkabinet med DIN-beslag
    Temperaturområde fra -40 til +75°C

    Pris 2.311,00  DKK
    Varenummer ESW4SFP2
    Fysisk på lager  
  • 24 ports Managed switch 20...

    24 ports Managed switch 20 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 4 x 100/1000Mbit SFP slot Combo, 0 - +50°C, 230VAC

    Managed Industriel Gigabit switch. 24 x RJ45, 4 x SFP slot
    20 Port 10/100/1000T og 4 Port Gigabit TP/SFP Combo Managed Switch
    20 x 10/100/1000Mbit RJ45
    4 x 100/1000Mbit SFP slot
    Cyper Security
    Layer 2 til Layer 4 switch
    IGMP Snooping
    MLD snooping
    Mål: 440 x 200 x 45 mm (1U)
    Vægt: 3.3kg
    Forsyningsspænding: 100~240VAC
    Driftstemperatur: 0 - +50°C

    Pris 2.376,00  DKK
    Varenummer ESW24SFP4
    På vej ind  
  • 44 ports Managed switch 44...

    44 ports Managed switch 44 x 100/1000Mbit SFP slot, 4 x 10/100/1000Mbit RJ45/10Gbit SFP slot, 0 - +50°C, 230VAC

    Managed Industriel switch. 44 x SFP slot, 4 x RJ45
    44 ports 100/1000BASE-X til miniGBIC/SFP moduler
    4 x 10 Gigabit SFP eller 4 x 10/100/1000Mbit RJ45
    44 x 100/1000Mbit SFP slot
    IGMP Snooping
    MLD Snooping
    ERPS Ring recovery
    Cisco ether-channel (Static Trunk)
    Port Mirroring (mange til 1)
    Mål: 440 x 300 x 45 mm (1U)
    Vægt: 3.8kg
    Strømforsynes fra 100~240V AC

    Pris 7.945,00  DKK
    Varenummer -EWS4SFP48
    På vej ind