Media omvandlare RJ45 till 2 x fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 2 x 1000Mbit SFP slot. Single Mode och/eller Multi Mode

1000Mbit Media omvandlare för att ansluta två olika fibernätverk och RJ45
Är lämplig som en nod i Gigabit fibernät med 1 x RJ45 till ex. kamera 
1 x RJ45 10/100/1000Mbit
2 x 1000Mbit SFP slot till SFP moduler Single Mode och/eller Multi Mode 
Kan också ansluta Single Mode nätverk med Multi Mode nätverk
SFP-modul är som standard för LC-kontakter, duplex, Single Mode / Multi Mode.
Köp Gigabit SFP-moduler.

ETH-RJ45G-SFP2P
1 309  DKK
Exkl. moms
Kvantitet
Fysiskt i lager  

  • Download PDF
  • file_download Downloads
  • live_help Ask a question

2 x SFP och RJ45 kan användas för single mode till multi mode fiber omvandlare
Fungerar som 3-port Gigabit switch -. Till SFP moduler
1000BASE-SX / LX SFP fiberoptisk SFPport
10/100/1000Base-T koppar, Auto MDI / MDI-X-funktion
Automatisk växling mellan 10/100/1000Mbit RJ45
1000Mbps SFP moduler
10K jumbo paketstorleken
IEEE 802.1Q VLAN-tagg, Multicast pass-through

Dimensioner
26 x 70 x 94mm (H x B x D)
Hastighed
1000 Mbit (fiber) og 10/100/1000 Mbit (Ethernet)
Maks. afstand
Ethernet: 100 meter. Maks. afstand fiber: 10 til 120 km (afhængigt af SFP modulerne)
Omformer
Omformer Ethernet til fiber lysleder (single- og multimode). ETH-RJ45G-SFP2P virker som en 3-ports Gigabit switch
Stik
2 x SFP og 1 x RJ45 Ethernet
Strømforsyning
Strømforsynes af medfølgende 5VDC 2A netadapter