PoE Switch (Power Over Ethernet)

Her finder du vores udvalg indenfor PoE switch. Vi tilbyder forskellige modeller med flere porte alt fra mellem 4 til 24 porte med 10/100/1000Mbps. Se også vores Poe switch med 2 x gigabit SFP fiber. Udover den normale PoE standard tilbyder vi også PoE+ switche. Se dem længere nede.

 

Power over Ethernet (POE) er en netværksfunktion, der lader netværkskabler føre...

Her finder du vores udvalg indenfor PoE switch. Vi tilbyder forskellige modeller med flere porte alt fra mellem 4 til 24 porte med 10/100/1000Mbps. Se også vores Poe switch med 2 x gigabit SFP fiber. Udover den normale PoE standard tilbyder vi også PoE+ switche. Se dem længere nede.

 

Power over Ethernet (POE) er en netværksfunktion, der lader netværkskabler føre elektrisk strøm over en eksisterende dataforbindelse med et enkelt Cat 5e/Cat 6 ethernet kabel. Power over Ethernet (PoE) tillader installation af fjernudstyr eller eksternt udstyr uden at skulle tilslutte til vekselstrøm. Dette gør det muligt at levere strøm til flere områder uden at skulle installere yderligere elektrisk infrastruktur eller have stikkontakter på hvert endepunkt. Udstyr kan installeres uden behov for en elektriker, og fordi ethernet-kabel koster mindre og ofte allerede er installeret i bygninger, er PoE-baserede systemer langt mere omkostningseffektive. PoE kan højst transmittere signal op til 100 meters rækkevidde.

PoE Switch - Fra 4 op til 24 porte - DANBIT A/S

PoE Switch (Power Over Ethernet)

Der er 30 varer.

Viser 1-20 af 30 element(er)

Aktive filtre

  • 8 Ports RJ45 10/100Mbps + 2...

    8 Ports RJ45 10/100Mbps + 2 x 1Gbit SFP port, PoE, LAN, 52V DC

    1 x 1Gbit SFP port, combo med RJ45 1Gbit.
    1 x 1Gbit SFP port, Uplink med RJ45 1 Gbit.
    8 x RJ 45 PoE
    2 x SFP
    1 x Combo eller uplink til RJ45
    <6W per PoE
    Ethernet standard: IEEE802.2, IEEE 802.3u, IEEE802.3af, IEEE802.3at
    Strømforsyning: DC48V - 52V

    Pris 760,00  DKK
    Varenummer ESW8-POE-COMBO
    Fysisk på lager  
  • 24 ports switch...

    24 ports switch 10/100/1000BASE-T RJ45, Mannaged, 100-240V

    24 Ports mannaged ethernet switch
    4 x 10GBASE-SR/SL SFP+ interfaces (Port-25 til Port-28)
    1 x RS232 til RJ45 seriel port
    128Gbps (non blocking)
    Data buffer med 32M bits
    IEEE 802.3x pause frame for full-duplex
    440 x 300 x 56 mm
    vægt: 5339g, 100-240 V
    POE standard: IEEE 802.3af/802.3at/802.3bt
    Auto generering af port konfiguration
    VLAN: VLAN edge, 802.1Q, protokol basseret VLAN
    MVR (Multicast VLAN Regitration)

    Pris 7.520,00  DKK
    Varenummer ESW24GSFP4-POE+
    Fysisk på lager  
  • 16 port 10/100Mbit RJ45...

    16 port 10/100Mbit RJ45 PoE+ 2Gbit fiber port SFP, LCD skærm, UTP op til 250 meter, 230VAC

    16 ports 10/100Mbit + 2 ports Gigabit RJ45.
    2 x 1000BASE-X mini-GBIC SFP combo interface.
    PoE+ er 32 Watt (Budget er 300 Watt).
    IEEE 802.3af/at End-span.
    Hver port giver 54VDC til PoE udstyr.
    Auto deteketere PoE udstyr.
    Giver power til maks. 100meter.
    Extended mode uden PoE er afstanden op til 250meter.
    Forsynet med smart LCD.
    Standard, VLAN, Extend.

    Pris 2.353,00  DKK
    Varenummer ESW16SFP2-POE+
    På vej ind  
  • 8 ports Managed switch...

    8 ports Managed switch 10/100/1000Mbit RJ45, PoE++ 2 port 100/1000Mbit SFP slot og 2 port 10Gbit SFP slot, DIN, 48 - 56VDC

    Managed PoE switch med 8 RJ45 og 4 SFP slot
    8 x 10/100/1000Mbit med PoE++ (95Watt)
    PoE power budget er 360Watt (45Watt per port)
    PoE extend mode - maks. 160 - 200meter
    2 x 100/1000Mbit SFP slot - til Single- og Multi Mode SFP modul
    2 x 10Gbit SFP slot
    2 x Digital input
    2 x Digital output (Open Collector)
    IGMP Snooping
    128 VLAN interfaces
    IEEE 1588v2 Precision Time Protocol (tidssyncronisering)
    Driftstemperatur: -40 - +75°C
    Mål: 152 x 108 x 77 mm
    Vægt: 1,2kg
    Forsyningsspænding: 48 - 56VDC (anbefalet min. 52VDC), 8Amp

    Pris 5.433,00  DKK
    Varenummer ESW8G-M-SFP4P+
    • Ny
    På vej ind  
  • Managed Switch med 8 x RJ45...

    Managed Switch med 8 x RJ45 porte 10/100/1000Mbit, PoE + og 2 x SFP porte 100/1000Mbit, Vægmonteres, magneter, 48-57VDC

    Managed switch med Gigabit porte
    8 x 10/100 / 1000BASE-T RJ45 porte med PoE +
    Op til 36 watt for hver PoE-port
    PoE effekt total er 240Watt (30 Watt per port)
    2 x 100 / 1000BASE-X mini-GBIC / SFP
    Driftstemperatur: -20°C til 70°C
    Kan være vægmonteret, magnetisk vægmonteret eller DIN-skinne monteret
    Forsyningsspænding: 48-58DCV 5,7A max indgang (PSU medfølger ej)
    Mål: 180 x 140 x 24,4mm
    Vægt: 686gram

    Pris 2.387,00  DKK
    Varenummer ESW8G-M-SFP2-PWM
    Fysisk på lager  
  • IGS-5225-4UP1T2S, Industrial L2+ 4-Port 10/100/1000T Ultra PoE + 1-Port 10/100/1000T + 2-Port 100/1000X SFP Managed Switch

    4 ports Gigabit RJ45 med Ultra PoE (60W) + 1 port Gigabit RJ45 + 2 ports 100/1000Mbit SFP. Managed switch, 48 - 56VDC (282W)

    Fast Ring, Redundant Ring for kritisk netværk
    IEEE 1588 Time Protocol, Supporterer MEF service og synkront Ethernet
    7 ports Managed switch 5 x RJ45, 1 x SFP
    4 x 10/100/1000Mbit RJ45 med Ultra PoE (60Watt)
    1 x 10/100/1000Mbit RJ45
    1 x 100/1000Mbit med SFP slot
    Temperaturområde: -40 til +75°C
    Strømforsyning: 48 - 56VDC - 282Watt

    Pris 4.563,00  DKK
    Varenummer ESW5SFP2-POE4+
    På vej ind  
  • 6 ports switch 4 x...

    6 ports switch 4 x 10/100Mbit + 2 x 10/100Mbit Rj45 uplink, POE+, Managed, 48VDC

    4 x 10/100Mbit RJ45 Managed switch med PoE+
    2 x 10/100Mbit RJ45 redundant uplink ports
    DC 48V Power Input
    Op til 25 Watt per port
    Maks. 80 Watt total power
    Multiple Super Ring technology (MSRTM), 5ms recovery time
    Dual Homing (RDHTM) 
    IGMP snooping multicast
    Indbygget hardware watchdog timer for system auto-reset
    -40~60°C driftstemperatur

    Pris 2.597,00  DKK
    Varenummer ESW6POE+
    Fysisk på lager  
  • 8 ports 10/100/1000Mbit...

    8 ports 10/100/1000Mbit RJ45, PoE+ og 2 port 100/1000Mbit SFP slot, Managed Switch, 12 - 48VDC

    Industri switch til hårdt miljø
    8 ports industriel Gigabit switch, RJ45 med PoE+
    2 ports SFP 100/1000Mbps
    Forsyningsspænding: 12 - 48VDC / 7A
    PoE power budget: 60W ved 12V, 120W ved 24V, 240W ved 48V
    Redundant strømforsyning tilslutning
    IGMP snooping, MLD snooping
    IEEE 1588v2 Precision Time Protocol
    Modbus TCP real time monotering (SCADA)
    Udvidet temperaturområde fra -40 til +75 °C
    DIN-skinne eller vægmontering

    Pris 4.694,00  DKK
    Varenummer ESW8G-M-SFP2
    Fysisk på lager  
  • 24 ports 10/100/1000Mbit...

    24 ports 10/100/1000Mbit RJ45 Ultra PoE + 4 x fiber port Gbit TP/SFP Combo, Managed, 230VAC

    24 x 10/100/1000Mbit RJ45 porte PoE++
    IEEE 802.3at/af/ - Ultra PoE (60Watt) end/mid-span
    PoE budget er 600Watt
    4 x 100/1000Mbit mini-GBIC/SFP slots, Combo med 4 Gbit RJ45 SFP
    RJ45 console interface til management og opsætning
    VLAN - IEEE 802.1Q tagged VLAN
    VLAN Q-in-Q) - IEEE 802.1ad
    Protocol VLAN, Voice VLAN, Private VLAN, Management VLAN, GVRP
    SPv4 IGMP snooping v2 and v3
    Supports IPv6 MLD snooping v1, v2
    IGMP querier mode, IGMP snooping port filtering
    MLD snooping port filtering
    Port security for source MAC adresse filtering
    DHCP snooping for at filtrere uønskede DHCP beskeder

    Pris 7.634,00  DKK
    Varenummer ESW24SFP4-POE++
    På vej ind  
  • 5 Ports RJ45 10/100Mbit,...

    5 Ports RJ45 10/100Mbit, RJ45, 4 x PASSIV PoE, LAN, 12 - 55VDC

    PASSIV PoE betyder at switchens forsyningsspænding er på de 4 PSE porte
    Kun anvendes til PoE 802.3af/at PD udstyr men KUN med 48-55VDC forsyningsspænding til switchen
    5 port 10/100Mbit Switch med 4 PoE porte
    4 x PoE RJ45 PASSIV PoE
    1 x Uplink RJ45
    48Watt per PASSIV PoE port
    Forsyningsspænding: DC12V - 55V

    Pris 280,00  DKK
    Varenummer ESW5-POE
    Fysisk på lager  
  • 8 ports 10/100/1000Mbit...

    8 ports 10/100/1000Mbit switch PoE Ultra + 2 1/10Gbit SFP, Managed, 230VAC

    8 x 10/100/1000Mbit RJ45
    8 porte med PoE Ultra (75W per port)
    2 1Gbit SFP eller 10G SFP mini-GBIC/SFP slot
    RJ45 console interface til management og opsætning
    PoE maks. er 258Watt, end-span og mid-span.
    PoE power feeding op til 100 meter
    Total PoE management
    IGMP Snooping, MLD Snooping
    Maks. 128 VLAN interface
    Driftstemperatur fra 0 - +50°C 

    Pris 4.880,00  DKK
    Varenummer ESW8SFP2G-POE+U
    Fysisk på lager