FC singlemode pigtail fiberkabel 1 meter

OS1, singlemode, 9 μm, LSZH, Pigtail, FC-UPC, 1 meter 

K-FIBER-PIG-FC-S1
DKK33.00
Tax excluded
Quantity
Physically in stock  

  • Download PDF
  • file_download Downloads
  • live_help Ask a question

Simplex fiberoptisk kabel med påmonteret optisk konnektor.

Et pigtail kabel er et enkelt fiberkabel (simplex) med stik i den ene ende og uden i den anden. Pigtail fiberkabler anvendes til multileder fiberkabler, der i enderne får monteret pigtail fiberkablerne vha såkaldt splejsning (fusion eller mekanisk). Splejsningen kræver specialværktøj og udføres normalt af installatøren. Kablerne er UL godkendte.