Easy Bend (flexible)

Flexible og bøjelige Easy Bend fiberkabler
Singlemode Easy Bend fiberkabler med en bøjeradius på 20mm
Easy Bend fiberkabler er meget fleksible og bøjelige. Kablerne har en bøjeradius på ned til 20mm og mister ikke signalet i skarpe bøjninger, hvor standard fiberkabler gør det.

Multi Mode fiberkabler - vigtig information.

I de fleste ældre lokale fibernetværk er der anvendt 62.5/125μm...

Flexible og bøjelige Easy Bend fiberkabler
Singlemode Easy Bend fiberkabler med en bøjeradius på 20mm
Easy Bend fiberkabler er meget fleksible og bøjelige. Kablerne har en bøjeradius på ned til 20mm og mister ikke signalet i skarpe bøjninger, hvor standard fiberkabler gør det.

Multi Mode fiberkabler - vigtig information.

I de fleste ældre lokale fibernetværk er der anvendt 62.5/125μm Multi Mode kabler. Ved du at, at du uden problemer (og da med fordel) kan anvende det nyere 50/125μm Multi Mode kabel i stedet for. Både netværksswitche og mediekonvertere med fiberporte og SFP fiber-transceivere kan acceptere både 62.5μm og 50μm fiberkabler. 
Husk! du må ikke forlænge et 62.5μm kabel med et 50μm kabel og visa versa. Klassificeringen er angivet med OM (Optical Multi-mode) og et tal fra 1-5. OM1 har markant mindre båndbredde per km end OM5.

62.5/125μm kabler er OM1 (normalt kun OM1) og er til korte afstande - typisk op til 500meter.
50/125μm kabler fåes fra OM2, OM3, OM4 og OM5 og er til længere afstande - typisk op til 2000meter.

Der er stor prisforskel om kablet er OM2 eller OM5.

Generel viden:
Fiberporten i begge ender af et fiberkabel SKAL have samme hastighed. 100Mbps til 100Mbps eller 1000Mbps til 1000Mbps. Multi Mode til Multi Mode.

Det er kun RJ45 netværksforbindelse (10/100/1000Mbps) som automatisk tilpasser hastigheden mellem de 2 RJ45 porte.

Fiberkabler anvendes til overførsel af data; seriel kommunikation, netværk, audio/video. Da fiberkabler er fremstillet af glas overfører de ikke spændinger mellem apparaterne, og er derfor velegnede som isolatorer til beskyttelse mod lyn og andre overspændinger. 62.5/125my, vil de første cifre angive fiber-diameter. Hvor de sidste cifre angiver indkapsling af kernen, som også kaldes ”cladding”.

Easy Bend (flexible)

Der er 34 varer.

Viser 1-20 af 34 element(er)