Fiber switch

En fiberoptisk switch, nærmere omtalt som en fiber switch, er en telekommunikationsenhed i et computernetværk, som bruges til at forbinde øvrige enheder. En fiber switch modtager en besked fra en af de øvrige enheder og videresender derefter beskeden til den enhed som meddelsen var beregnet til. Normalvis tilsluttes flere datakabler en fiber switch, for på den måde at kunne kommunikere på tværs af forskellige...

En fiberoptisk switch, nærmere omtalt som en fiber switch, er en telekommunikationsenhed i et computernetværk, som bruges til at forbinde øvrige enheder. En fiber switch modtager en besked fra en af de øvrige enheder og videresender derefter beskeden til den enhed som meddelsen var beregnet til. Normalvis tilsluttes flere datakabler en fiber switch, for på den måde at kunne kommunikere på tværs af forskellige netværksenheder. 

Fiberoptiske hastigheder

En fiberoptisk switch kommer i forskellige hastighedstyper:

  • Ethernet switch med hastighed op til 10/100 Mbps
  • Gigabit Ethernet switch med hastighed op til 10/100/1000 Mbps
  • Ten Gigabit Ethernet switch med hastighed op til 10/100/1000/10000 Mbps

Den mest almindelig på markedet i øjeblikket er dog 10/100/1000 Gigabit Ethernet switch. 

 

Forskelligt antal fiberoptiske porte

En fiber switch kommer med enten 5, 8, 12, 24, 32, 48 og helt op til 54 porte. Normalvis er disse porte en kombination af fiber og kobber. Hos DANBIT har vi helt op til 44-porte. Se den længere nede. 

 

Nedenfor finder du vores udvalg af netværksswitche med fibertilslutning. En Netværksswitch med både RJ45 og en dedikeret fiberport. De fleste switche i dag er med SFP slot til fiber-transceiver modul. De kan være managed eller ikke-managed og fås som egnede til industri og kontormiljø. Finder du ikke den switch som passer til din opgave, så kontakt vores salgs team. 

Fiber switch ⇒ Kommunikation på tværs af enheder - DANBIT

Fiber switch

Der er 38 varer.

Viser 1-20 af 38 element(er)

Aktive filtre

2 kanals Fiber Optisk...

2 kanals Fiber Optisk Bypass switch, op til 100Gbps, LC Single Mode, under 8mS skiftetid, 9 - 48VDC, 24VAC, -40 - +75°C

2-kanals duplex eller 4-kanals simplex fiber optisk bypass omskifter
Fiberhastigheder 100 Gbps/40 Gbps/10 Gbps/1 Gbps/100 Mbps
Single Mode med LC-stik
Optisk Bypass fall back omskifter
Swiche-tid <8ms
1dB Insertion loss (gennemgangstab)
Meget stor pålidelighed på kritiske netværkslink
IP30 tæt metalhus
Forsyningsspænding 9 ~ 48VDC eller 24VAC, 0,6Watt
DIN-skinne og vægmontering
Relæudgang for advarsel om strømafbrydelse
Driftstemperatur: -40 til +75°C
Industri-grade design
Mål: 135 x 87 x 32 mm

Pris 3.689,00  DKK
Varenummer FIBER-BYPASS-LCS
På vej ind  
  • 2 kanals Fiber Optisk...

    2 kanals Fiber Optisk Bypass switch, op til 100Gbps, LC Multi Mode, under 8mS skiftetid, 9 - 48VDC, 24VAC, -40 - +75°C

    2-kanals duplex eller 4-kanals simplex fiber optisk bypass omskifter
    Fiberhastigheder 100 Gbps/40 Gbps/10 Gbps/1 Gbps/100 Mbps
    Multi Mode med LC-stik
    Optisk Bypass fall back omskifter
    Swiche-tid <8ms
    1dB Insertion loss (gennemgangstab)
    Meget stor pålidelighed på kritiske netværkslink
    IP30 tæt metalhus
    Forsyningsspænding 9 ~ 48VDC eller 24VAC, 0,6Watt
    DIN-skinne og vægmontering
    Relæudgang for advarsel om strømafbrydelse
    Driftstemperatur: -40 til +75°C
    Industri-grade design
    Mål: 135 x 87 x 32 mm

    Pris 3.689,00  DKK
    Varenummer FIBER-BYPASS-LCM
    På vej ind  
  • 2 kanals Fiber Optisk...

    2 kanals Fiber Optisk Bypass switch, op til 100Gbps, SC Single Mode, under 8mS skiftetid, 9 - 48VDC, 24VAC, -40 - +75°C

    2-kanals duplex eller 4-kanals simplex fiber optisk bypass omskifter
    Fiberhastigheder 100 Gbps/40 Gbps/10 Gbps/1 Gbps/100 Mbps
    Single Mode med SC-stik
    Optisk Bypass fall back omskifter
    Swiche-tid under 8ms
    1dB Insertion loss (gennemgangstab)
    Meget stor pålidelighed på kritiske netværkslink
    IP30 tæt metalhus
    Forsyningsspænding 9 ~ 48VDC eller 24VAC, 0,6Watt
    DIN-skinne og vægmontering
    Relæudgang for advarsel om strømafbrydelse
    Driftstemperatur: -40 til +75°C
    Industri-grade design
    Mål: 135 x 87 x 32 mm

    Pris 3.689,00  DKK
    Varenummer FIBER-BYPASS-SCS
    På vej ind  
  • 2 kanals Fiber Optisk...

    2 kanals Fiber Optisk Bypass switch, op til 100Gbps, SC Multi Mode, under 8mS skiftetid, 9 - 48VDC, 24VAC, -40 - +75°C

    2-kanals duplex eller 4-kanals simplex fiber optisk bypass omskifter
    Fiberhastigheder 100 Gbps/40 Gbps/10 Gbps/1 Gbps/100 Mbps
    Multi Mode med SC-stik
    Optisk Bypass fall back omskifter
    Swiche-tid under 8ms
    1dB Insertion loss (gennemgangstab)
    Meget stor pålidelighed på kritiske netværkslink
    IP30 tæt metalhus
    Forsyningsspænding 9 ~ 48VDC eller 24VAC, 0,6Watt
    DIN-skinne og vægmontering
    Relæudgang for advarsel om strømafbrydelse
    Driftstemperatur: -40 til +75°C
    Industri-grade design
    Mål: 135 x 87 x 32 mm

    Pris 3.689,00  DKK
    Varenummer FIBER-BYPASS-SCM
    På vej ind  
  • 8 Ports RJ45 10/100Mbps + 2...

    8 Ports RJ45 10/100Mbps + 2 x 1Gbit SFP port, PoE, LAN, 52V DC

    1 x 1Gbit SFP port, combo med RJ45 1Gbit.
    1 x 1Gbit SFP port, Uplink med RJ45 1 Gbit.
    8 x RJ 45 PoE
    2 x SFP
    1 x Combo eller uplink til RJ45
    <6W per PoE
    Ethernet standard: IEEE802.2, IEEE 802.3u, IEEE802.3af, IEEE802.3at
    Strømforsyning: DC48V - 52V

    Pris 920,00  DKK
    Varenummer ESW8-POE-COMBO
    Fysisk på lager  
  • 24 ports industriswitch med 4 port 10G SFP og L2/L4

    24 ports Managed switch 24 x 100/1000Mbit SFP slot + 4 x 10/100/1000Mbit/10Gbit SFP Combo. -10 - +60°C, 36 - 60VDC

    Managed Industriel fiber switch til netværk back-bone
    24 ports Managed switch
    24 x 100/1000BASE-X SFP mini-GBIC/SFP slots
    4 x 10Gbit SFP+ slots
    4 x 10/100/1000BASE-T RJ45 ports, delt med Port-1 til Port-4
    Cyber Security
    IGMP Snooping
    ERPS Fast recovery Ring, redundant
    1588 Time Protocol til tids-synkron mellem switche
    Mål: 440 x 200 x 45 mm (1U)
    Temperatur: -10 - +60°C ved AC forsyning
    Temperatur: -40 - +75°C ved DC forsyning
    Forsyningsspænding: 100 - 240VAC
    Forsyningsspænding: 36 - 60VDC 1.2A

    Pris 6.605,00  DKK
    Varenummer ESW24SFP4-10G
    På vej ind  
  • IGS-5225-4T2S, Industrial L2+ 4-Port 10/100/1000T + 2-Port 100/1000X SFP Managed Switch

    4 ports 10/100/1000Mbit RJ45 + 2 ports 100/1000Mbit SFP slot, Managed switch, 12 - 48VDC og 24VAC

    Fast Ring, Redundant Ring for kritisk netværk
    IEEE 1588 Time Protocol, supporterer MEF service og synkront Ethernet
    Supporterer MODBUS TCP protocol
    Supporterer IGMP Snooping
    4 x 10/100/1000Mbps RJ45 porte
    2 x 100/1000Mbit SFP porte
    12 - 48VDC, redundant input
    24VAC forsyningsspænding er også mulig
    IP30 metalkabinet med DIN-beslag
    Temperaturområde fra -40 til +75°C

    Pris 2.796,00  DKK
    Varenummer ESW4SFP2
    Fysisk på lager  
  • 24 ports Managed switch 20...

    24 ports Managed switch 20 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 4 x 100/1000Mbit SFP slot Combo, 0 - +50°C, 230VAC

    Managed Industriel Gigabit switch. 24 x RJ45, 4 x SFP slot
    20 Port 10/100/1000T og 4 Port Gigabit TP/SFP Combo Managed Switch
    20 x 10/100/1000Mbit RJ45
    4 x 100/1000Mbit SFP slot
    Cyper Security
    Layer 2 til Layer 4 switch
    IGMP Snooping
    MLD snooping
    Mål: 440 x 200 x 45 mm (1U)
    Vægt: 3.3kg
    Forsyningsspænding: 100~240VAC
    Driftstemperatur: 0 - +50°C

    Pris 2.875,00  DKK
    Varenummer ESW24SFP4
    På vej ind  
  • 20 ports Managed fiber...

    20 ports Managed fiber switch - Stackable. 20 x 100/1000Mbit SFP slot. 4 x Combo SFP 10Gbit/1Gbit / RJ45. 230VAC/48VDC

    20 x 100/1000Mbit BASE-X SFP slots
    4 x 10/100/1000Mbit RJ45 delt med Port-1 til Port-4
    4 x 10Gbit BASE-SR/LR SFP+ slots SFP
    IP-Stacking op til 6 enheder
    Gigabit TP, SFP og 10G SFP+ grænseflader
    Hardware stacking op til 6 enheder
    Switch-serier stablet i en logisk enhed
    Stablingsarkitektur understøtter redundant Ring mode
    IPv4 IGMP/ IPv6 MLD snooping v1, v2 og v3
    MVR (Multicast VLAN-registrering)
    Ethernet Ring Protection Switching
    Forsyningsspænding: 100 - 240VAC og 36 - 72VDC 2.5A
    Mål: 440 x 280 x 44 mm (1U)
    Driftstemperatur: 0 - +50°C
    DIN-beslag

    Pris 7.324,00  DKK
    Varenummer ESW20SFP4SFP+
    På vej ind  
  • 16 ports Managed switch 16...

    16 ports Managed switch 16 x 100/1000Mbit RJ45. Fiber 2 x 100/1000/2500Mbit SFP slot, PoE+, -40 - +75°C, 48 - 56VDC

    Managed Industriel switch. 16 x RJ45, 2 x SFP
    16 x 10/100/1000Mbit switch med PoE+ (36Watt)
    Total PoE effekt er 320 Watt (dual DC input)
    2 x 10/100/1000Mbit RJ45
    2 x 100/1000/2500Mbit SFP slot
    Supporterer 2.5GHz SFP modul
    IGMP Snooping
    MLD Snooping
    DHCP relæ / DHCP Server
    Cyper Security
    ERPS Ring. Fast Ring recovery mindre end 10ms
    1588 Tidssynkronisering Protocol
    Layer 2 switch
    Temperaturområde fra -40 til +75°C
    Forsyningsspænding: 48 - 56VDC - redundant input
    Mål: 152 x 107 x 87 mm

    Pris 8.352,00  DKK
    Varenummer ESW18SFP2
    På vej ind  
  • 24 ports Managed switch 24...

    24 ports Managed switch 24 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 4 x 10Gbit/1Gbit SFP slot, LCD touch skærm, 230VAC

    Managed Industriel switch. 24 x RJ45, 4 x SFP
    24 x 10/100/1000BASE-T Gigabit RJ45 kobberporte
    4 x 10GBASE-SR/LR SFP+ slot, kompatibel med 1000BASE-SX/LX/BX SFP
    RJ45 konsol port
    LCD touch skærm
    Driftstemperatur 0 til +50 °C
    Fugtighed 5 ~ 95% (ikke-kondenserende)
    Mål: 440 x 300 x 56 mm (1.25U)
    Vægt: 3.7kg
    Forsyningsspænding: 100 - 240VAC

    Pris 6.314,00  DKK
    Varenummer ESW24G4SFP10G
    Fysisk på lager