SFP moduler / GBIC

GBIC og SFP er begge en optisk transceiver, som bruges til at konvertere mellem det optiske signal og det elektriske signal. GBIC står for Gigabit Interface Converter. SFP er kort for Small Form-Factor Pluggable. Normalt betragtes SFP som en opgraderet version af GBIC-modulet. Men GBIC og SFP er ens i performance. Den eneste store forskel mellem dem er deres størrelse. SFP-modulet er meget mindre end GBIC-modulet. Af denne grund kaldes SFP i de fleste tilfælde også mini GBIC.

SFP Moduler - GBIC

SFP moduler / GBIC

Der er 22 varer.

Viser 1-20 af 22 element(er)

Aktive filtre

  • 1.25Gbps SFP modul...

    1.25Gbps SFP modul bi-direktional optisk tranciever, 3km, Tx: 1310nm RX: 1550nm

    Bi-direktionel SFP+ modul med data rate på 1.25Gbit
    Simplex LC Connector
    i-Directional SFP+ Optical Transceiver
    Op til 3km på 9/125um SMF
    A:1310nm DFB Laser transmitter,1550nmreceiver
    B:1550nm DFB Laser transmitter,1310nm receiver
    Kompatibel med IEEE 802.3ae
    Kompatibel med SFP+ MSA SFF-8431
    Router/Server interface
    Driftstemperatur: 0 ~ 70 °C
    RoHS og Lead Free kompatibel

    Pris 336,00  DKK
    Varenummer CNV-SFP1G-BIDI-A
    Fysisk på lager  
  • 1.25Gbit SFP modul...

    1.25Gbit SFP modul Bi-direktional optisk tranciever, Single Mode 3km, Rx:1310nm Tx:1550nm

    Bi-direktional optisk tranciever data rate på 1.25Gbit
    Simplex LC Connector
    Bi-Directional SFP+ Optical Transceiver
    Op til 3km på 9/125um
    A:1310nm DFB Laser transmitter,1550nmreceiver
    B:1550nm DFB Laser transmitter,1310nm receiver
    Kompatibel med IEEE 802.3ae
    Kompatibel med SFP+ MSA SFF-8431
    Router/Server interface
    Driftstemperatur: 0 ~ 70 °C
    RoHS og Lead Free kompatibel
    Produktet består af to enheder

    Pris 336,00  DKK
    Varenummer CNV-SFP1G-BIDI-B
    Fysisk på lager  
  • 1000 Mbit SFP modul til...

    1000 Mbit SFP modul til RJ45 1000BASE-T, copper SFP transceiver, 100 meter

    Op til 1.25Gb/s bi-direktional
    1.25 Gigabit over cat 5 kabel
    Hot plug SFP med RJ45 hun
    TX Disable and RX Los/without Los function
    Fully metallic enclosure for low EMI
    Low power dissipation (1.05 W typical)
    Compact RJ-45 connector assembly
    Access to physical layer IC via 2-wire serial bus
    1000 BASE-T operation in host systems with SERDES interface
    Driftstemperatur: 0°C to +70°C

    Pris 294,00  DKK
    Varenummer CNV-SFP1G-RJ45
    Fysisk på lager  
  • 100Mbit SFP modul til RJ45,...

    100Mbit SFP modul til RJ45, 100BASE-T, 10/100/1000BASE-T kobber. Op til 100 meter

    Op til 1.25Gb/s bi direktional
    1.25 Gigabit over cat 5 kabel
    Hot plug SFP
    TX Disable and RX Los/without Los function
    Fully metallic enclosure for low EMI
    Low power dissipation (1.05 W typical)
    Compact RJ-45 connector assembly
    Access to physical layer IC via 2-wire serial bus
    1000 BASE-T operation in host systems with SERDES interface
    10/100/1000Mbps compliant in host systems with SGMII interface
    0°C to +70°C

    Pris 169,00  DKK
    Varenummer CNV-SFP100M-RJ45
    Fysisk på lager  
  • 1.25Gbps SFP modul Single...

    1.25Gbps SFP modul Single Mode fiber LC op til 40 km

    Data-rate of 1.25Gbps til fiberkabler
    1310nm DFB laser og PIN photodetector for 40km transmission
    kompatibel med SFP MSA and SFF-8472 with duplex LC receptacle
    Kompatibel med SONET OC-24-LR-1 og RoHS
    Switch til switch interface
    Router/server interface
    +3.3V single power supply
    Driftstemperatur: 0 to +70°C
    Produktet består af to stk SFP moduler

    Pris 376,00  DKK
    Varenummer CNV-SFP1G-S40
    Fysisk på lager