Fiber Cable Tester - Tester fiberoptiska kablar i single-mode

Kabeltestsändare och mottagare för enkelmodsfiberoptisk

TEST-FIBER-SM+
15 016  DKK
Exkl. moms
Kvantitet
På vägen in  

  • Download PDF
  • file_download Downloads
  • live_help Ask a question

Professionell effektmätningsutrustning i en ljusguide TEST FIBER-SM+ består av två enheter, en sändare och en mottagare. Sändarenheten skickar signaler via en fiberoptisk kabel och är utrustad med en universaladapter som kan användas för vanliga fibergränssnitt som ST / SC / FC / FDDA. Mottagarenheten tar emot signalen i ljusstyrningarna. Finns i 2 versioner som täcker upp till 4 våglängder. Utmärkt för mätning av fiberförlust och fiberdämpning. Identifiering av fiberkabel med modulerad ljuskälla 

Adapter
Til test af både 2,5mm/1,25mm kabler
Batteri
4x AA (6V)
Bølgelængde (modtager)
1310/1550nm
Dimensioner
131 x 86 x 40 mm
Frekvens
1kHz, 2kHz, 270kHz
Kalibrering
850nm, 1300nm, 1310nm og 1550nm
Opløsning
0,01dBm/0,01mW
Sensor
InGaAs sensor