Filtrer efter

Mediekonverter - RJ45 til fiberkabel

Konverter datakommunikation på kobber-kabel til datakommunikation på optisk fiber-kabel og visa versa med en media konverter.

En media konverter er en simpel netværksenhed, der gør det muligt at forbinde to forskellige medietyper, i dette tilfælde kobbernetværkskabel med fiberoptisk kabler.

Ved valg af media konverter er det meget vigtigt at konverterne i hver ende affiberkableter identiske. Det...

Konverter datakommunikation på kobber-kabel til datakommunikation på optisk fiber-kabel og visa versa med en media konverter.

En media konverter er en simpel netværksenhed, der gør det muligt at forbinde to forskellige medietyper, i dette tilfælde kobbernetværkskabel med fiberoptisk kabler.

Ved valg af media konverter er det meget vigtigt at konverterne i hver ende affiberkableter identiske. Det betyder blot, at de skal køre med samme hastighed, f.eks. 100Mbit eller 1000Mbit Gigabit media converter. De skal også passe til fiberkablet og fiber-stikket. Der findes 3 standard fiberkabel typer. Single Mode: 9/125my. Multi Mode er enten 62.5/126my eller 50/125my.

Media konvertere kan være med fiberstik - ST, SC, LC mm. Næsten alle har sender og modtager stik (RX/TX) og datastrømmen er simultant - kaldetduplex. De fleste media konvertere er med indstiks-slot til SFP modul (GBIC) som fås i mange varianter, og her skal valget vurderes med omtanke. Nogle media konvertere kan kommunikere over 1 fiber (simplex), og her skal SFP modulet være af WDM typen (Wavelength Division Multiplexing), sombetyder at senderen (TX) er en (lys)-bølgelængde 1310nm og modtageren (RX) er på 1550nm. WMD Media konverteren i den anden ende af fiberkablet har TX på 1550nm og RX på 1310nm. Det betyder at de 2 data-strømme i denne enkle fiber ikke forstyrrer hinanden. Det betyder også at der kan være dobbelt så mange media konverter på som normalt. Fiberkabler fås fra en enkelt fiber til fiberkabler med utrolig mange enkelt-fibre.

Media konvertere fås også med PoE på RJ45 stikket, og kan derved strømforsyne et IP kamera via netværkskablet. Media konvertere fås også med 2 fiberporte og en RJ45 port. Formålet er at kunne sammenkoble et Single Mode fibernet med et Multi Mode fibernet, og samtidig at have en RJ45 forbindelse til én enhed.

Media konvertere fås som un-managed - kun standard funktion at forbinde RJ45 med et fiberkabel.

Media konvertere fås som managed - har mulighed for at foretage specialtilpasninger.

Mediekonverter - RJ45 til Fiber - DANBIT A/S

Mediekonverter - RJ45 til fiberkabel

Der er 42 varer.

Viser 1-20 af 42 element(er)

Aktive filtre

  • Mediekonverter 1000Mbit...

    Mediekonverter 1000Mbit fiber SC Multi Mode, 10/100/1000Mbit RJ45, PoE+ 24VDC og med PoE ud 48VDC

    1000BASE-SX / LX to 10/100/1000BASE-T 802.3at PoE
    1 port 10/100/1000base-t RJ45 med PoE+ (30W)
    1 port 1000base-SX/LX Fiber - SC stik
    Multi Mode 9/125my
    IEEE 802.3/802.3u/802.3ab/802.3z/802.3x Ethernet standard
    DIN-skinne montering
    Forsyningsspændinger: 24VDC uden PoE, 48VDC med PoE ud
    Redundant spændingstilslutning
    IP30
    -40°C til +75°C driftstemperatur

    Pris 1.463,00  DKK
    Varenummer ETH-RJ45G-SC
    Fysisk på lager  
  • RJ45 til 10Base-5 netværk,...

    RJ45 til 10Base-5 netværk, RJ45/AUI, DB15 han, 100m UTP

    AUI omformer til UTP kabel, ekstern forsyning
    1 x DB15 han til 10 Base-5 (AUI)
    1 x RJ45 jack til 10 Base-T
    Max kabellængde: 100m max per UTP kabler
    LED: POWER, COL, LINK, TP/RCV
    IEEE 802.3 10Base-T/AUI Ethernet
    FCC Class A Subpart B of Part15 Requirement

    Pris 1.154,00  DKK
    Varenummer ETH-AUI-RJ45
    Fysisk på lager  
  • RJ45 til 10Base-5 netværk,...

    RJ45 til 10Base-5 netværk, RJ45/AUI, 500 m per Thick Ethernet (10BASE5)

    AUI omformer til UTP kabel, ekstern forsyning
    1 x DB15 hun til 10 Base-5 (AUI)
    1 x RJ45 jack til 10 Base-T
    Max kabel længde: 500m max per (Thick Ethernet), 100m max per UTP kabler
    LED: POWER, COL, LINK, TP/RCV
    IEEE 802.3 10Base-T/AUI Ethernet
    FCC Class A Subpart B of Part15 Requirement

    Pris 1.034,00  DKK
    Varenummer ETH-RJ45-AUI
    Fysisk på lager