Mediekonverter - RJ45 til fiberkabel

Hvad er en mediekonverter?

En mediekonverter er en netværksenhed, der gør det muligt at forbinde to forskellige medietyper, i dette tilfælde kobbernetværkskabel RJ45 med fiberoptisk kabel. Ved valg af mediekonverter er det meget vigtigt at konverterne i hver ende af fiberkablet har samme fiber-hastigheder og Mode. Det betyder, at de skal køre med samme hastighed, f.eks....

Hvad er en mediekonverter?

En mediekonverter er en netværksenhed, der gør det muligt at forbinde to forskellige medietyper, i dette tilfælde kobbernetværkskabel RJ45 med fiberoptisk kabel. Ved valg af mediekonverter er det meget vigtigt at konverterne i hver ende af fiberkablet har samme fiber-hastigheder og Mode. Det betyder, at de skal køre med samme hastighed, f.eks. 100Mbit til 100Mbit eller Gigabit til Gigabit converter. De skal også passe til fiberkablet og fiberstikket. Der findes 3 standard fiberkabel typer. Single Mode: 9/125my. Multi Mode er enten 62.5/125my eller 50/125my.

 

Mediekonverter og fiber 

Mediekonvertere kan være med fiberstik - ST, SC, LC mm. Næsten alle har sender og modtager stik (RX/TX) og datastrømmen er simultant - kaldet duplex. De fleste mediekonvertere er med indstiks-slot til SFP modul (GBIC) som fås i mange varianter, og her skal valget vurderes med omtanke. Nogle mediekonvertere kan kommunikere over 1 fiber (simplex), og her skal SFP modulet være af WDM typen (Wave length Division Multiplexing), som betyder at senderen (TX) er en (lys)-bølgelængde 1310nm og modtageren (RX) er på 1550nm. WMD Media konverteren i den anden ende af fiberkablet har TX på 1550nm og RX på 1310nm. Det betyder at de 2 datastrømme i denne enkle fiber ikke forstyrrer hinanden. Det betyder også at der kan være dobbelt så mange mediekonvertere på som normalt. Fiberkabler fås fra en enkelt fiber til fiberkabler med utrolig mange enkelt-fibre.

 

Fås også med PoE

Mediekonvertere fås også med PoE (Power over Ethernet) på RJ45 stikket, og kan derved strømforsyne et IP kamera via netværkskablet. Mediekonvertere fås også med 2 fiberporte og en RJ45 port. Formålet er at kunne sammenkoble 2 ens fibernet eller et Single Mode fibernet med et Multi Mode fibernet, og samtidig at have en RJ45 forbindelse til én enhed, eksempelvis et IP kamera. Mediekonvertere fås som ikke-managed - kun standard funktion at forbinde RJ45 med et fiberkabel - Plug & Play. Mediekonvertere fås som managed - har mulighed for at foretage specialtilpasninger.

Mediekonverter - RJ45 til Fiber - DANBIT A/S

Mediekonverter - RJ45 til fiberkabel

Der er 47 varer.

Viser 1-20 af 47 element(er)

Aktive filtre

  • Miniature mediekonverter...

    Miniature mediekonverter RJ45 til fiber. RJ45 10/100Mbit. Fiber 100Mbit SFP slot Single Mode eller Multi Mode, 12 - 60VDC

    Altid plads til en af verdens mindste mediekonverter
    Super egnet til indbygning i kamerahuse eller hvor pladsen er trang
    100Mbit SFP fiber-port - Single Mode eller Multi Mode
    1 x 10/100Mbit RJ45
    12 - 60VDC eller 18 - 36 VAC
    Temperaturomtåde: -40° - +75° C
    5% to 95% luftfugtighed
    IP40 tæthed
    36 x 59 x 49mm (H x B x D)
    DIN beslag

    Pris 765,00  DKK
    Varenummer ETH-RJ45-P
    Fysisk på lager  
  • Mediekonverter RJ45 til...

    Mediekonverter RJ45 til fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 100/1000Mbit SFP slot Single Mode eller Multi Mode, PoE+, 48-55VDC.

    RJ45 til Fiber Medie konverter med PoE (PSE)
    1 Ports PoE+ (30W) Injector til udstyr
    1 x RJ45 10/100/1000Mbit, Port Auto MDI/MDI-X
    1 x SFP port 100/1000Mbit til Single Mode eller Multi Mode
    Auto Negotiation Speed, Half/Full Duplex
    Indbygget Link Fault Pass-through (LFP) Far End Fault (FEF)
    Jumbo Frame: 10k bytes
    Forsyningsspænding: 48~55VDC
    Overload Current Protection
    DIN-Skinne og væg montering
    IP30

    Pris 1.726,00  DKK
    Varenummer ANR-IMP-C1000-SFP
    På vej ind  
  • Mediekonverter RJ45 til...

    Mediekonverter RJ45 til fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 100/1000Mbit SFP slot Single Mode eller Multi Mode PoE+ -40°C to 80°C

    Kompakt RJ45 til Fiber Medie konverter udvidet temperatur
    RJ45 til Fiber mediekonverter med PoE+ (PSE)
    1 Ports PoE+ (30W) Injector til udstyr
    1 x RJ45 10/100/1000Mbit, Port Auto MDI/MDI-X
    1 x SFP port 100/1000Mbit til Single Mode eller Multi Mode
    Auto Negotiation Speed, Half/Full Duplex
    Indbygget Link Fault Pass-through (LFP) Far End Fault (FEF)
    Forsyningsspænding: 48 - 55VDC
    Temperaturområde: -40 - +80°C
    Overload Current Protection
    DIN-Skinne og væg montering
    IP30

    Pris 2.705,00  DKK
    Varenummer ANR-IMP-C1000-SFP-T
    På vej ind  
  • Mediekonverter RJ45 til...

    Mediekonverter RJ45 til fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 1000Mbit SFP slot. Single Mode eller Multi Mode PoE+ PSE, 52~56VDC

    1000Mbit mediekonverter med PoE+ til udstyr
    PoE er PSE (Power Sourcing Equipment)
    PoE+ op til 30 Watt up på porten
    1 x RJ45 10/100/1000Mbit med PoE+ (PSE)
    1 x SFP slot til 1000Mbit Single Mode eller Multi Mode
    802.3, 802.3u, 802.3ab, 802.3z, 802.3at, 802.3af
    IEEE 802.3x Full-Duplex Flow-Control
    Auto MDI/MDI-X function
    Dimensioner: 94 x 70 x 26 mm
    Driftstemperatur: 0°C to +50°C
    Spændingsforsyning: 52~56VDC / 0,6A

    Pris 1.462,00  DKK
    Varenummer ANR-FCU-2805P-SFP
    Fysisk på lager  
  • Mediekonverter Gigabit til...

    Mediekonverter Gigabit til 1-core fiber og WDM mode, Multi Mode op til 550m, WDM-A, TX1310nm/RX1550nm, 5VDC

    Gigabit WDM medieonverter til single core fiber med SC stik
    WDM-A - TX 1310nm / RX 1550nm
    Se Beskrivelse!
    Skal kommunikere med WDM-B i anden ende af fiberen
    IEEE 802.3/u/ab 10/100/1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechanism
    Auto-Crossover for MDI/MDIX in TP Port
    Auto-Negotiation in TP Port
    Flow Control
    Link Alarm
    Auto & Force Mode Configuration
    Dimensioner:71 x 94 x 26 mm
    5VDC/1.5A strømforsyning medfølger

    Pris 2.754,00  DKK
    Varenummer ANR-FCU-3002A-WA-AM
    Fysisk på lager  
  • Mediekonverter Gigabit til...

    Mediekonverter Gigabit til 1-core fiber og WDM mode, Single Mode op til 10km, WDM-A, TX1310nm/RX1550nm, 5VDC

    Gigabit WDM medieonverter til single core fiber med SC stik
    WDM-A - TX 1310nm / RX 1550nm
    (skal kommunikere med WDM-B i anden ende af fiberen!)
    IEEE 802.3/u/ab 10/100/1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechanism
    Auto-Crossover for MDI/MDIX in TP Port
    Auto-Negotiation in TP Port
    Flow Control
    Link Alarm
    Auto & Force Mode Configuration
    Dimensioner:71 x 94 x 26 mm
    5VDC/1.5A strømforsyning medfølger

    Pris 2.074,00  DKK
    Varenummer ANR-FCU-3002A-WA-S1
    På vej ind  
  • Mediekonverter RJ45 til...

    Mediekonverter RJ45 til 1-core fiber og WDM mode. RJ45 10/1000/1000Mbit. Fiber 1000Mbit Single Mode op til 10km. WDM-B. 5VDC

    1000Mbit WDM medieonverter til single core Single Mode fiber med SC stik
    WDM-B er med TX 1550nm / RX 1310nm
    Skal kommunikere med WDM-A i anden ende af fiberen
    WDM-A modul ANR-FCU-3002A-WA-S1
    1 x RJ45 10/100/1000BaseT
    1 x Simplex SC 1000BaseX
    Auto-Crossover for MDI/MDIX in TP Port
    Auto-Negotiation in TP Port
    Flow Control
    Link Alarm
    Auto Force Mode Configuration
    Dimensioner: 71 x 94 x 26 mm
    5VDC/1.5A strømforsyning medfølger

    Pris 2.823,00  DKK
    Varenummer ANR-FCU-3002A-WB-S1
    På vej ind  
  • Mediekonverter RJ45 til...

    Mediekonverter RJ45 til fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 1000Mbit SC Multi Mode, PoE+ 24VDC og med PoE+ ud 48VDC

    1000Mbit Multi Mode Mediekonverter med SC stik til RJ45
    1000BASE-SX / LX to 10/100/1000BASE-T 802.3at PoE
    1 x RJ45 10/100/1000base-T med PoE+ (30W)
    1 x 1000base-SX/LX Fiber - SC stik Multi Mode
    Multi Mode 62.5/125my / 50/125my 
    IEEE 802.3/802.3u/802.3ab/802.3z/802.3x Ethernet standard
    DIN-skinne montering
    Forsyningsspændinger: 24VDC uden PoE, 48VDC med PoE ud
    PSU medfølger ikke
    IP30
    Driftstemperatur: -40°C til +75°C

    Pris 1.362,00  DKK
    Varenummer ETH-RJ45G-SC
    På vej ind  
  • RJ45 til 10Base-5 netværk,...

    RJ45 til 10Base-5 netværk, RJ45/AUI, DB15 han, 100m UTP

    AUI omformer til UTP kabel, ekstern forsyning
    1 x DB15 han til 10 Base-5 (AUI)
    1 x RJ45 jack til 10 Base-T
    Max kabellængde: 100m max per UTP kabler
    LED: POWER, COL, LINK, TP/RCV
    IEEE 802.3 10Base-T/AUI Ethernet
    FCC Class A Subpart B of Part15 Requirement

    Pris 1.396,00  DKK
    Varenummer ETH-AUI-RJ45
    På vej ind  
  • RJ45 til 10Base-5 netværk,...

    RJ45 til 10Base-5 netværk, RJ45/AUI, 500 m per Thick Ethernet (10BASE5)

    AUI omformer til UTP kabel, ekstern forsyning
    1 x DB15 hun til 10 Base-5 (AUI)
    1 x RJ45 jack til 10 Base-T
    Max kabel længde: 500m max per (Thick Ethernet), 100m max per UTP kabler
    LED: POWER, COL, LINK, TP/RCV
    IEEE 802.3 10Base-T/AUI Ethernet
    FCC Class A Subpart B of Part15 Requirement

    Pris 1.251,00  DKK
    Varenummer ETH-RJ45-AUI
    Fysisk på lager  
  • Mediekonverter RJ45 til...

    Mediekonverter RJ45 til single core fiber WDM mode. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 1000Mbit SC - Simplex Fiber

    WDM mediekonverter til 1-core fiber, Single Mode SC.
    1 x RJ45 10/100/1000Base-TX
    1 x 1-core (simplex) Single Mode fiber med SC
    Skal benyttes sammen med ETH-RJ56G-WDM-SB
    Op til 15 km
    WDM er wavelength-division-multiplexing - kun til simplex fiberkabel
    Der SKAL være WDM konvertere i begge ender af fibren.

    Pris 967,00  DKK
    Varenummer ETH-RJ45G-WDM-SA
    Fysisk på lager  
  • Mediekonverter RJ45 single...

    Mediekonverter RJ45 single core fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 1000Mbit SC Single Mode - Simplex fiber

    WDN mediekonverter til 1-core fiber, Single Mode SC.
    1 x RJ45 10/100/1000Base-TX
    1 x 1-core (simples) Single Mode fiber med SC
    Skal benyttes sammen med ETH-RJ45G-WDM-SA
    Op til 15 km
    WDM wavelenght-division-multiplexing - kun til simplex fiberkabel
    Skal være WDM konverter i begge ender af fibren

    Pris 1.184,00  DKK
    Varenummer ETH-RJ45G-WDM-SB
    Fysisk på lager