Fiberkabler

Fiberkabler anvendes til overførsel af digital data; netværk, seriel, audio/video. Fiberkabler er fremstillet af glas-materiale og giver super god galvanisk isolation.

Se vores armerede fiberkabler

 

...

Fiberkabler anvendes til overførsel af digital data; netværk, seriel, audio/video. Fiberkabler er fremstillet af glas-materiale og giver super god galvanisk isolation.

Se vores armerede fiberkabler

 

62.5 μm versus 50 μm

I de fleste ældre lokale fibernetværk er der anvendt 62.5/125μm Multi Mode kabler. Ved du at, at du uden problemer (og med fordel) kan anvende det nyere 50/125μm Multi Mode kabel i stedet for. Både netværksswitche og mediekonvertere med fiberporte og SFP fiber-transceivere kan acceptere både 62.5μm og 50μm fiberkabler. 


Husk! du må ikke forlænge et 62.5μm kabel med et 50μm kabel og visa versa. Klassificeringen er angivet med OM (Optical Multi-mode) og et tal fra 1-5. OM1 har markant mindre båndbredde per km end OM5. 62.5/125μm kabler er OM1 (normalt kun OM1) og er til korte afstande - typisk op til 500meter.

50/125μm kabler fåes fra OM2, OM3, OM4 og OM5 og er til længere afstande - typisk op til 2000meter. Der er stor prisforskel om kablet er OM2 eller OM5.

 

Generel viden:

Fiberporten i begge ender af et fiberkabel SKAL have samme hastighed. 100Mbps til 100Mbps eller 1000Mbps til 1000Mbps. Multi Mode til Multi Mode.

Det er kun RJ45 netværksforbindelse (10/100/1000Mbps) som automatisk tilpasser hastigheden mellem de 2 RJ45 porte.

Fiberkabel - Kæmpe udvalg af fiberkabler - DANBIT A/S

Fiberkabler

Der er 507 varer.

Viser 1-20 af 507 element(er)

Aktive filtre

  • Transportabel fusion...

    Transportabel fusion splicer - fiber splidser - Fiber skærer, single fiber til kvalitetskontrol. Fuldautomatisk drift

    Mobil/ transportabel fiber splicer med fiber skærer
    Til single fiber diameter på 80 - 150 µm
    9 sek. splidsetid og 30 sek. varmetid
    Fuldautomatisk drift samt display
    Automatisk kvalitetskontrol 
    5.1" TFT farve monitor
    1 x VGA
    1 x USB port til software opdatering
    En batteriopladning klare ca.150 splejsninger
    2,9 kg inkl batteri
    Driftstemperatur -0 til 40°
    DC12.6V/5.0A forsyning
    Mål: 169 x 152 x 155 mm (L x B x H)

    Pris 16.157,00  DKK
    Varenummer FIBERTOOL-F
    På vej ind