Mediekonverter RJ45 til 100Mbit Multi Mode Fiber, SC

10/100 Mbit kobber Ethernet til SC multimode fiber Ethernet omformer
Op til 2 km (50 ~ 62,5/125 µm fiber)
12 ~ 48 VDC, 4.6 W
-10° ~ +70° C
DIN montering

ETH-RJ45-SC-I+
1.249,00  DKK
Ekskl. moms
Antal
Fysisk på lager  

  • Download PDF
  • file_download Downloads
  • live_help Stil et spørgsmål

Industriel mediekonverter.

Netværksomformer fra kobber til multimode SC fiber.

Efterhånden som hurtige internetforbindelser og langtrækkende netværk vinder frem, bliver det nødvendigt at implementere fiberkabler i allerede eksisterende netværk. F.eks. i situationer hvor et netværk skal forbindes over store afstande, er et fiberkabel ofte den bedste løsning. Denne konverter gør det let og effektivt at bruge et fiberkabel sammen med et eksisterende netværk. Kan monteres på DIN skinne.

Driftstemperatur
-10° ~ +70° C
Medfølger
Leveres med manual og væg-/DIN-skinnebeslag
Netværk
10/100 Mbit kobber Ethernet til SC multimode fiber Ethernet omformer
Rækkevidde
Op til 2 km (50 ~ 62,5/125 µm fiber)
Stik
1 x 10/100Base-TX med RJ45-hunstik. 1 x 100Base-FX med SC Multimode-hunstik, 1310 nm
Strømforsyning
Terminalblok til strømforsyning (12 ~ 48 VDC, 4.6 W). Desuden redundant strømindtag i form af et ekstra DC jackstik. Begge indtag er polaritetsbeskyttet